Skautský kroj

Každý člen organizace Junák – český skaut má právo nosit skautský kroj odpovídající jeho postavení v organizaci. Jak tedy konkrétně kroj vypadá a co vše na něm členové mohou mít?

Pravidla pro nošení skautského kroje jsou uvedena v Krojovém řádu a jeho přílohách.

Podoba skautského kroje

Na obrázcích si můžete prohlédnout nákres skautského kroje (kliknutím zobrazíte větší velikost) – skautských šátků a krojové košile se správným rozmístěním jednotlivých nášivek, odznaků i funkčních štítků.

Kroj světlušky
Kroj skautky
Kroj vlčata
Kroj skauti

Kde skautský kroj pořídit?

Krojové košile, skautské šátky i všechny krojové doplňky lze koupit na JUNshop.cz , případně zánovní kusy můžete zkusit pořídit ve skautské Facebook skupině Bazar skautského vybavení.

Věděli jste, že Skautský kroj:

• je slavnostní „uniforma“, kterou reprezentujeme naší skautskou organizaci,
  • používá se na táboře nebo při skautských závodech, setkáních apod.,
  • skládá se ze tří hlavních součástí a to je košile, šátek a turbánek,
  • na košili se našívají nášivky (domovenka, číslo oddílu, název družiny či oddílu aj.),
  • ke skautskému kroji se nosí doplňky nekřiklavých barev, např. plátěné kalhoty a sukně a to nejlépe v zelené nebo hnědé barvě, můžou se i džíny a dále skautský opasek, skautský klobouk aj.