Kolik stojí skauting

Skauting je otevřený všem bez rozdílu na vyznání, sexuální orientaci, původ či jiné odlišnosti. A platí to i v otázce ceny; skauting není drahý a roční náklady jsou přiměřené tomu, co dítě za tuto dobu zažije. Ostatně i dle reprezentativního výzkumu agentury Ipsos považuje třetina lidí skauting za levnější než ostatní volnočasové aktivity.

• Roční členský příspěvek
    • 1x ročně – 1 500 Kč.
    • Je v něm zahrnuta registrace do Junáka (včetně úrazového pojištění na všech skautských akcích) a roční příspěvek na chod oddílu (materiál na schůzky jako např. papíry, bavlnky atd.).
  • Výpravy
    • Přibližně 100–200 Kč za jednodenní výpravu (zahrnuje jízdné, vstupné a další).
    • Přibližně 300–400 Kč za vícedenní výpravu (zahrnuje ubytování, dopravu, stravu a další).
Neonky pod Hanojskou věží 01
  • Tábor
    • 3 000 Kč za 14denní tábor, v případě kratší účasti dle předchozí dohody.
  • Skautský kroj
    • 700 Kč nový.
    • V oddíle se nám osvědčilo kroj pronajímat za částku 350 Kč – výhodou je, že za tuto cenu s vašimi dětmi kroj “poroste”. Pokud totiž kroj, který už je malý, vrátíte v bezvadném stavu, dostanete větší kroj bez další finanční zátěže. V případě, že se dítě rozhodne v členství nepokračovat – kroj i s doplňky vrátí a bude vám vrácena částka odpovídající stavu vraceného kroje.
  • Oddílové tričko
    • cca 200,- Kč (cena bude upřesněna) – používáme ho na výlety a akce, kam chodíme společně a nechceme se v teplém počasí uvařit v kroji.
  • Základní tábornické vybavení
    • Více níže, avšak některé použité vybavení pravidelně prodávají členové střediska (kromě krojů např. batohy).
  • Další akce (závody, setkání a další)
    • Vždy dle povahy dané akce, může být od 200 Kč po 1 000 Kč.
    • Zahraniční akce bývají nejdražší. Např. Intercamp 2020: 560 Kč účastnický poplatek + doprava do Velké Británie + kapesné. Středoevropské jamboree 2020: 15 000 Kč účastnický poplatek vč. dopravy do Polska + kapesné.

Hlavní je, aby se všechno vešlo do batohu! Foto: Jaroslav Šafer

Potřebné vybavení

Na skautských schůzkách, výpravách a táborech dítě využije základní tábornické vybavení, které ho udrží v teple a suchu i v náročnějších podmínkách a díky kterému bude připraveno na všechna dobrodružství. Kromě tohoto vybavení bude potřebovat i další vybavení, které najdete v seznamu potřeb k jednotlivým typům akcí.

• Uzlovačka
  • Nůž
  • Ešus a hrnek
  • Svítilna či čelovka
  • Karimatka
  • Třísezónní spací pytel
  • Batoh
  • Skautský kroj se všemi náležitostmi a šátek
  • Nepromokavá bunda
  • Pevná a nepromokavá turistická obuv.

Ačkoli nové a opravdu kvalitní vybavení něco stojí, existují i levnější a vhodnější alternativy. Pamatujte, že některé vybavení je maximálně na dva roky (děti z oblečení a bot rostou rychle), některé na více let (karimatky, spací pytle). Na výběr a nákup vybavení však nejste sami. Nejen že si od zkušenějších členů můžete koupit či půjčit již použité vybavení, které dále nevyužijí, s výběrem vhodného vybavení vám rádi poradí naši vedoucí. Ti mají dostatek zkušeností s tábornictvím a pobytem v přírodě v různých příznivých i nepříznivých podmínkách.