Mise splněna!!!

V uplynulých měsících jste měli čas od času možnost sledovat naše skautky a skauty, jak plní nejrůznější úkoly v rámci časopisové soutěže Mise Svojsíkův závod.

Na kluky a holky čekalo dvacet zapeklitých úkolů, z nejrůznějších oblastí. Některé plnily celé družiny společně, pro jiné bylo potřeba vybrat toho nejlepšího. Jedno je však jisté – pro zdárné splnění všech úkolů bylo nezbytné vyrtvat a poctivě a v termínu na vše odpovídat a to nebylo vždy úplně jednoduché.

V každém případě, jak už napovídá titulek článku, našim družinám se to podařilo. A to tak dobře, že družina skautek Neonek obsadila v kategorii dívek osmé místo (v absolutním pořadí byly dvanácté) a družina skautů Jelenů obsadila v kategorii kluků dokonce příčku nejvyšší.

Díky tomuto jejich úspěchu si zajistili postup do celostátního kola Svojsíkova závodu, které proběhne v září. Jelenům tak začíná další přípravná fáze a taky je čeká velmi náročné dobrodružství. Budou totiž v té nejlepší společnosti – celostátního kola se účastní ty nejlepší družiny ze všech krajů ČR. Uvidíme, jak v této konkurenci uspějí.

A nyní se pojďme za celou misí ohlédnout trochu podrobněji:

Úkol č. 1: „To jsme my“

Úkolem je vytvořit představení družiny, stranu do časopisu Skaut. Jako výsledek pošlete: zpracované představení ve formátu pdf ovelikosti A3 na ležato, samostatné fotografie použité v představení, každá o velikosti min. 500kB a samostatný text v textovém formátu (doc, docx, odt …)

Úkol č. 2: „Stan“

Úkolem je postavit stan. Stan musí být dvoupláštový a nesmí být samostavitelný (tzn. tyčky nejsou pevnou součástí plachty). Rádce družiny je jediný, kdo vidí, ostatní budou mít zavázané oči. Rádce se smí do stavby stanu zapojit pouze vydáváním instrukcí slepým členům družiny. Na stan a jednotlivé členy družiny nesmí vůbec sahat! Úkol začíná
na místě stavby se stanem v obalu, končí po postavení stanu, když rádce rozhodne, že je postavený perfektně (jsou použité všechny části stanu,
včetne jeho zakotvení všemi kolíky), stan rozepne a všichni si vlezete dovnitr. Tím úkol končí.

(Neonky 1378 sekund, Jeleni – 1627 sekund)

Úkol č. 3: „Poznávačka“

Vaším úkolem je poznat co nejvíce rostlin z fotografií. Ke každému číslu fotografie napište správné jméno – rodové i druhové. Nejprve smíte používat pouze vlastní hlavy. Pokud nevíte, můžete se
poradit s jedním človekem mimo družinu. Pokud si nejste ani tak jistí, mužete použít knihu, nakonec internet. Čím více pomoci využijete, tím méně bodů získáte.

Vyobrazení květin najdete na adrese bit.ly/2plvpQz

(Neonky 98 bodů, Jeleni 78 bodů)

Úkol č. 4: „Krmítko“

Úkolem je postavit krmítko podle obrázku s velikostí dna 20 × 30 cm a krmítko pověsit na vhodné místo tak, abyste predešli napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou.

Pokud se vám podaří vyfotografovat na krmítku hodující ptáky, získáte za každý druh ptáka 2 body navíc, max. 10 bodu.

Úkol č. 5: „Googlování“

Úkolem je co nejrychleji najít odpovědi na všechny otázky. Stopujte celkový čas od zahájení hledání informací až po odeslání odpovědi do redakce (v sekundách). Zjistěte: 1. Jak se svahilsky řekne večeře. 2. Co ve vektorové analýze znamená symbol → (trojúhelník špičkou dolů) a jaký je jeho název. 3. Jak se jmenuje šestá nejbližší hvězda k Zemi, kolik světelných let je vzdálená. 4. Jakou melodii si píská Bobek ze seriálu Bob a Bobek – králíci z klobouku v epizodě U pumpy.

Úkol č. 6: „Věž“

Vaším úkolem je postavit za 3 minuty co nejvyšší věž ze sirek, jejich skládáním na sebe. Jako výsledek pošlete výšku věže v milimetrech a video. Trénovat úkol můžete libovolně dlouho. Potom vyberte největšího borce družiny, který provede soutěžní pokus. Soutěžní pokus je pouze jeden a je třeba ho nafilmovat. Po ukončení stavby přiložte k věži metr a odečtěte výšku od základny. Až poté zastavte video.

(Neonky 15 mm, Jeleni 95 mm)

Úkol č. 7: „Oheň“

Úkolem je rozdělat a udržet oheň co nejdéle hořet. K rozdělání a udržování ohně smíte použít pouze jedno poleno o maximálním průměru 20 cm a délce 30 cm. Poleno si nařežte či naštípejte dle
potřeby. Pro zapálení smíte použít pouze zápalky, čím méně, tím lépe. V okamžiku, kdy si myslíte, že je oheň rozdělaný a již nezhasne, začněte stopovat čas a měřte až do okamžiku, kdy spotřebujete všechno dřevo z polena a uhasne poslední plamen. Soutěžní pokus končí samozřejmě kdykoliv dříve uhasnutím ohně i bez spotřebování dřeva. Za každou sirku (první se nepočítá) si z výsledného času odečtěte 30 s.

Jako výsledek připojte fotografii použitého polena, polena připraveného na podpal a přikládání a fotografii hořícího ohně. Úkol nesmíte trénovat, máte pouze jeden soutěžní pokus!

(Neonky – celkový čas po odečtení penalizace (90s) za sirky: 1 hod 45 min 16 s, Jeleni – celkový čas po odečtení penalizace (90s) za sirky: 2 hod 14 min 12 s)

Úkol č. 8: „Plán výpravy“

Úkolem je připravit trasu družinové výpravy, kterou v rámci dalšího úkolu budete realizovat v období duben až červen. Trasu si naplánujte tak, abyste ji stihli projít za 6 hodin a za navštívená
místa nasbírali co nejvíce bodů. V tomto čase nesmíte použít žádný dopravní prostředek. Jako výsledek pošlete mapu s vyznačenými body, celkovou naplánovanou vzdálenost v km a předpokládaný počet dosažených bodů. Za zaslání získáte 5 b. Dalších 5 b získáte po realizaci výpravy, pokud naplánovaný počet bodů bude dosažen. Přesné zadání výpravy čekejte
v dalším čísle, ale můžeme prozradit, že cílem bude mimo jiné získat co nejvíce bodů za navštívená místa dle plánu: Zřícenina hradu – 10b • Vodopád – 9b • Jeskyně – 8b • Zámek – 7b • Rozhledna
– 6b • Kostel – 5b • Židovský hřbitov – 4b • Pramen – 3b • Památný strom – 2b • Rybník – 1b

Obě družiny naplánovaly téměř totožnou trasu, proto se rozhodli ji spojit a vyrazit na výpravu společně. Celkový počet bodů byl 205.

Úkol č. 9: „Švihadla“

Vaším úkolem je naskákat za 1 minutu co nejvíce přeskoků přes DVĚ švihadla najednou. Techniku skákání přes dvě švihadla si vygooglete. Trénovat můžete libovolně dlouho a počítá se nejlepší
výkon ze všech! Jako výsledek pošlete počet přeskoků nejlepšího pokusu a krátké video, ze kterého bude jasné, že umíte skákat přes dvě švihadla.

(Neonky – 57 přeskoků, Jeleni – 60 přeskoků)

Úkol č. 10: „Uzlování“

Úkolem je zauzlovat ambulák, loďák a škoťák, a to pod vodou. V uzlování se vystřídají všichni členové družiny, všichni se střídají o jednu uzlovačku. Při uzlování musí mít soutěžící pod vodou minimálně celý obličej a ruce s uzlovačkou. V okamžiku, kdy se nadechuje nad vodou, nesmí uzlovat. V okamžiku, kdy má hotový uzel, zdvihne ho nad hladinu, aby ostatní mohli zkontrolovat jeho správnost. Stopněte čas a měřte, dokud neoduzlují všichni. Ideální je využít bazén, po domluvě s plavčíkem by to neměl být problém. Možné je uzlovat i v rybníku nebo vaně, ale je to méně komfortní 🙂 Při plnění úkolu smí chybět max. ¼ družiny. Jako výsledek pošlete čas v sekundách a počet uzlujících.

(Neonky – čas: 499 sekund, počet uzlujících: 8, Jeleni – čas: 460 sekund, počet uzlujících: 8)

Úkol č. 11: „Oběd“

Úkolem je uvařit oběd na ohni. Pro vaření nesmíte používat polotovary. Co budete vařit, naplánujte dopředu, a na akci, kde budete vařit, každý přineste domluvenou část surovin. Za suroviny smí
každý utratit maximálně 80 Kč, není možné, když někomu zbyde, přidat peníze dalšímu. Úkol můžete spojit s úkolem VÝPRAVA. Jako výsledek pošlete recept a fotografii výsledného jídla.

Neonky: Recept na Bramborový guláš: Do zlatova osmažíme na jemno nakrájenou cibulku. Přidáme na cca 1 minutu sladkou mletou papriku. Mícháme!! Přidáme nastejno! nakrájené brambory a párek. Přidáme vodu a mícháme, dokud nebudou brambory měkké. Na konec přidáme majoránku a sůl a zahustíme jíškou z mouky nebo chlebové střídy.

Ingredience: párky, cibule, majoránka, brambory, sůl, olej, sladká paprika, mouka, chleba, voda.

Jeleni: Recept na Masovou směs s těstovinama: 1. Zapálíme oheň a na vidlice postavíme kotlík s vodou, kterou osolíme a přivedeme k varu. 2. Mezitím tím si nakrájíme cibuli na kostičky, tu dozlatova osmažíme v kotlíku s trochou oleje. Poté nasypeme mletou sladkou papriku a vysypeme plechovku masa. Můžeme přidat i domácí kečup nebo rajský protlak. Osolíme a opepříme podle chuti. 3. Za stálého míchání směs vaříme. 4. Do kotlíku s vařící vodou nasypeme těstoviny. 5. Čekáme, než změknou, poté sundame oba kotlíky z ohně a můžeme podávat 🙂 6. Dobrou chuť.

Ingredience: Vepřové maso ve vlastní šťávě, těstoviny, olej, sladká paprika, sůl, pepř, rajský protlak nebo kečup.

Úkol č. 12: „Výprava“

Úkolem je zrealizovat výpravu v období duben až červen podle plánu z minulého čísla. Cílem je získat co nejvíce bodů za navštívená místa dle plánu výpravy. Družina s největším počtem bodů získá 5 bodů, družina s nejmenším počtem 1 bod. Jako výsledek pošlete počet dosažených bodů a informaci, že výprava proběhla podle plánu, nebo čím se lišila. Zbylých 5 bodů je možné získat za následující věci: 1 b – za zařazení hry na cestu, kterou jste ještě nehráli, jako výsledek pošlete pravidla | 1–2 b za kronikový zápis z výpravy – jako výsledek pošlete text nebo fotku zápisu přímo z kroniky | 2 b – za vykonání dobrého skutku – jako výsledek napište, co jste vykonali.

Neonky: celkový počet dosažených bodů: 157, Hra: Kontakt, Dobrý skutek: Cestou jsme v dost plném autobuse nabídly naše místa seniorům, kteří k nám přistoupili. Ti je ochotně využili. A také jsme společně s Jeleny sbíraly odpadky, které odpadly od neukázněných návštěvníků Moravského krasu.

Jeleni: celkový počet dosažených bodů: 181, Hra: Uhodni postavu, Dobrý skutek: Společně jsme cestou sbírali odpadky, pomohli jsme tak udělat stezky v Moravském krasu o něco pěknější i pro ostatní turisty. 🙂

Jeleni – kronika Moravský kras

Úkol č. 13: „Schody“

Vaším úkolem je za 30 min zdolat co největší počet schodů. Stoupat vzhůru může vždy jen jeden člen družiny. Do celkového počtu nastoupaných schodů je možné započítat pouze schody cestou
nahoru. Jako výsledek pošlete počet schodů a fotku družiny na schodech po výkonu… Za nejlepší výkon bude uděleno 8b, za nejhorší 1b. Zbylé 2 body dostane každá družina, která ověří výpočtem, zda použité schodiště splňuje podmínku doporučeného sklonu 25–30° a zda je šířka stupně vhodně zvolena vzhledem k jeho výšce.

(Neonky: za 30 minut společně zdolaly celkem 8160 schodů, Jeleni: za 30 minut jsme zdolali celkem 8430 schodů.)

Úkol č. 14: „Stav beztíže“

Soutěžící udělá stojku. Může se při tom opřít nohama o stěnu, nebo ho ostatní mohou držet za nohy. Před něj na zem postavíte 0‚25 l vody. Úkolem je co nejrychleji vše vypít brčkem. Ostatní
mohou pomáhat s držením brčka a nádoby s vodou. Každý člen družiny má tři pokusy. Jako výsledek pošlete čas nejrychlejšího člena družiny v sekundách, a jednu fotografii z plnění úkolu.

(Neonky: čas: 12 sekund, Jeleni: čas: 10 sekund)

Úkol č. 15: „Širák“

Úkolem je přespat jednu noc pod „širákem“ minimálně kilometr od posledního obydleného stavení. Pro přespání smíte kromě spacího oblečení použít jen karimatku a spacák. Jako přespání se
bere alespoň 8 h ve spacáku. Jako výsledek pošlete krátkou zprávu o výběru místa pro nocleh a fotku družiny připravené ke spánku. Za splnění úkolu získáte 10 bodů.

Úkol č. 16: „Fotokomix“

Úkolem je vytvořit fotokomiks na téma jednoho z bodů skautského zákona o 10–12 fotografiích. Jako výsledek pošlete:
—— samostatné fotografie komiksu
—— textový dokument s dialogy postav
—— přiřazení textů k fotografiím – stačí do vytištěných fotek ručně dopsat dialogy a nascanovat

Fotografie musí být v co nejlepší kvalitě (nezmenšené rovnou z foťáku). Soustřeďte se na to, ať jsou fotky ostré, a ať je na nich pouze zamýšlený děj komiksu s co nejméně rušivým okolím. 3 body získáte za splnění podmínek, dalších 0–7 bodů za kvalitu obsahu a fotografií.

(Neonky: Fotokmix – skautka je hospodárná, Jeleni: Fotokomix – skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských)

Úkol č. 17: „Hanojská věž“

Hanojská věž se skládá z pěti kotoučů různých poloměrů, seřazených od největšího (vespod) po nejmenší (nahoře). Úkolem je přemístit všechny kotouče na druhou věž (třetí přitom využijete jako
pomocnou pro dočasné odkládání) podle následujících pravidel: 1 V jednom tahu lze přemístit jen jeden kotouč. 2 Jeden tah sestává z vzetí vrchního kotouče z některé věže a jeho položení na vrchol jiné věže. 3 Je zakázáno položit větší kotouč na menší. 4 V tazích se pravidelně střídají všichni členové družiny. Jako výsledek pošlete čas řešení úkolu. Máte pouze jeden pokus, který  stopujte. Úkol není možné trénovat, opakovat ani předem rozmýšlet strategii na papíře či jinak simulovat průběh řešení…

(Neonky: čas je 4 minuty a 39 sekund (279 sekund), Jeleni: čas je 3 minuty a 42 sekund (222 sekund))

Úkol č. 18: „Kamínky“

Hráč si vezme kamínek, zvedne pravou paži a ohne ji tak, aby se hřbetem dlaně dotýkal skoro ramene a loket s dlaní byly v rovině. Kamínek si položí nahoru na loket, rychle švihne rukou dopředu dolů a snaží se padající kamínek chytit do dlaně. Úkol můžete trénovat libovolně dlouho. Pak vyberte nejlepšího chytače, který v jediném ostrém soutěžním pokusu dostane 10 kamínků. Za každý chycený kamínek získá bod. Jako výsledek pošlete počet bodů a fotografii kamínku připraveného na lokti k chycení.

Úkol č. 19: „Pravidla“

Přečtěte si pravidla závodu, konkrétně odstavce popisující jednotlivé moduly závodu (odstavce 13 – 17). Poté zodpovězte otázky umístěné níže, bez nahlížení do textu pravidel. Jako výsledek zašlete
odpovědi na otázky:

1 Kolik bodů lze získat za standardní disciplínu v modulu závod? –

2 Kdo určuje rozdělení členů mezi jednotlivé brány?

3 Testuje modul přežití první pomoc?

4 Kolik bodů získáte za uspořádání družinové výpravy v modulu Před závodem?

5 Kolik bodů je možné získat za modul Zpětná vazba?

6 Patří úkol PRAVIDLA do modulu přežití?

Úkol č. 20: „Cesta na finále“

Zjistěte spojení z vaší obce do místa konání celostátního kola Svojsíkova závodu v den zahájení závodu, tak abyste do daného místa dorazili nejpozději mezi 17 a 19 h. Jako výsledek pošlete popis trasy včetně čísel použitých spojů (vlak, autobus…)

Neonky: V 13:53 nastoupíme do autobusu č. 405 spoj č. 729405 150 v Rosicích na zastávce Brněnská a pojedeme do Brna, kde vystoupíme v 14:13 na zastávce Brno Poříčí. Tam přesedneme na tramvaj č. 2, kterou dojedeme na Hlavní nádraží v Brně. V 14:53 odjedeme rychlíkem R 864 Svitava a v 16:55 vystoupíme v Pardubicích na hlavní nádraží. V Pardubicích počkáme na další vlak a to rychlík R 1264 Ještěd /1463, který odjíždí v 17:03, a v 17:33 vystoupíme v Chrastu u Chrudimi. Poté pěšky dojdeme do místa závodu.

A Jeleni: Finále se koná 19. – 22. 9. 2019 v Chrasti u Chrudimi a my, protože rádi cestujeme vlakem, bychom využili tohoto spojení:

Odjezd: Rosice u Brna 14:47 osobním vlakem číslo 4837 směr Brno hl.n. Příjezd: Brno hl.n. 15:14

Odjezd: Brno hlavní.n.15:25 osobním vlakem číslo 4750 směr Skalice nad Svitavou Příjezd: Brno Židenice 15:28

Odjezd: Brno Židenice 15:42 vlakem EUROCITY číslo 276 „METROPOLITAN“ směr Praha hlavní nádraží Příjezd: Pardubice hlavní nádraží 17:09

Odjezd: Pardubice hl.n. 17:19 osobním vlakem číslo 5343 směr Žďárec u Skutče Příjezd: Chrast u Chrudimi 18:00